1.تعریف و هدف:

موضوع اصلی این گرایش تولید، انتقال، توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی است. مهندسی سیستم های قدرت و ماشین های الکتریکی، دو شاخه کلاسیک این گرایش هشتند که در آن‌ها مسایلی نظیر بررسی، طراحی، بهره‏برداری، کنترل و حفاظت سیستم‏های قدرت و اجزای آن مورد مطالعه قرار گرفته اصول کاری و طراحی انواع ماشین های الکتریکی نیز آموزش داده می‌شود. بررسی قواعد و قوانین حاکم بر موتورها و ژنراتورها در زمره‏ی مطالبی است که یک مهندس قدرت برای کار در زمینه‏های فوق باید از آن اطلاع کافی داشته باشد. از دیگر وظایف یک مهندس قدرت، آشنایی با روش های توزیع و پخش جریان در یک کارخانه، ساختمان یا یک منطقه و یا یک شهر است. از آن چه گفته شد، عملی بودن و کاربردی بودن درس‏های مربوط به این گرایش معلوم می‌شود و می‌توان حدس زد که بازار کار وسیعی دارد.

2.واحدهای درسی:

تعداد کل واحدهای درسی این گرایش برق، مجموعا 76 واحد است:

1-2-دروس عمومی                                   9 واحد

2-2-دروس پایه                                       13 واحد

3-2-دروس اصلی                                    26 واحد

4-2-دروس تخصصی(الزامی و اختیاری)        28 واحد

3.طول دوره و شکل نظام:

طول متوسط دوره 2 سال است و برنامه‏های درسی آن برای 4 ترم برنامه‏ریزی می‏شود. طول هر ترم 16 هفته می‏باشد.

4. آینده شغلی، بازار کار، درآمد

 امروزه با توسعه صنايع كوچك و بزرگ در كشور، فرصت‏هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است و اگر مي‏بينيم كه با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بيكار هستند، به دليل اين است كه اين افراد يا فقط در تهران دنبال كار ميگردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه كسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند.

همچنين يك مهندس خوب بايد، كارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در موسسه يا وزارتخانه‏اي نباشد؛ بلكه به ياري آگاهي‏هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي كشور را يافته و با طراحي سيستم‏ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. كاري كه بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند.

اگر يك فارغ التحصيل برق داراي توانايي‏هاي لازم باشد، با مشكل بيكاري روبرو نخواهد شد. در حقيقت امروزه مشكل اصلي اين است كه بيشتر فارغ التحصيلان توانمند و با استعداد اين رشته به خارج از كشور مهاجرت مي كنند و ما اكنون با كمبود نيروهاي كارآمد در اين رشته روبرو هستيم.

يكي از اساتيد مهندسي برق دانشگاه علم و صنعت ايران در مورد فرصت هاي شغلي فارغ التحصيلان اين رشته مي گويد:

"طبق نظر كارشناسان و متخصصان انرژي در كشور، با توجه به نياز فزاينده به انرژي در جهان كنوني و همچنين نرخ رشد انرژي الكتريكي در كشور، سالانه بايد حدود 1500 مگاوات به ظرفيت توليد كشور افزوده شود كه اين نياز به احداث نيروگاه‏هاي جديد و همچنين فارغ التحصيلان متخصص برق قدرت دارد."

5.وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت وکنترل می‏گیرد، می‏تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیرمجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش های: میدان، سیستم، موج، و....)، برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته‏ای (درگرایش مهندسی راکتور)، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می‏توان، در هر یک از زیر شاخه های تخصصی‌تر گرایش‏های یاد شده، میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه‏ها، گرایشهای تخصصی‏تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای یاد شده در مقاطع  کارشناسی ارشد و تا حد دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایش‏ها و دانش‏ها را فراهم می‏کند.